Rezultate concurs Rădăcini și Aripi – Secțiunea grafică

  1. Regina Elisabeta a României – prima regină a României, cunoscută sub pseudonimul literar Carmen Sylva
  • Premiul I – lucrarea “Regina Elisabeta a României”, Preda Cristina Florentina, 11 ani, Clasa a IV-a, Scoala gimnaziala Luceafarul, București, sector 5, profesor îndrumător Sindie Mariana
  • Premiul II – lucrarea “Regina Elisabeta a României”, Milea Eduard Ștefan, 13 ani, Clasa a VII-a, Școala Românească de Muzică și Arte ” Maria Tănase „din Atena, Grecia, profesor îndrumător Mariana Bargan
  • Premiul III – lucrarea “Regina Elisabeta a României”, Preda Maria Carmen, 10 ani, clasa a III-a, Scoala gimnaziala Luceafarul, București, sector 5, profesor îndrumător Ionescu Maria
  • Premiul III – lucrarea „Penița de Aur” Maloș Sara-Ioana, 12 ani, clasa a IV-a, Școala Gimnaziala Nr.3 Ciprian Porumbescu Constanța, profesor îndrumător Moșuțan Dafina – Antoanela
  • Mențiune – lucrarea “Regina Elisabeta a României”, Samoila Arya Kim Andreea, 9 ani, clasa a II-a, Colegiul de Artă „Carmen Sylva” din Ploiești, județul Prahova, profesor îndrumător Lemnete Marcela
  1. Badea Cârțan – țăran roman militant pentru reîntregirea neamului
  • Premiul I – lucrarea “Badea Cârțan”, Bivol Ștefania Alexandra, 12 ani, Clasa a VI-a, Școala Românească de Muzică și Arte „Maria Tănase” din Atena, Grecia, profesor îndrumător Mariana Bargan
  • Premiul II – lucrarea “Badea Cârțan”, Uzun Viviana, 9 ani, Clasa a IV-a, Școala Românească de Muzică și Arte ” Maria Tănase „din Atena, Grecia, profesor îndrumător Mariana Bargan
  • Premiul III – lucrarea “Badea Cârțan”, Guță Dorina Mihaela, 11 ani, Clasa a V-a, Școala Românească de Muzică și Arte ” Maria Tănase „din Atena, Grecia, profesor îndrumător Mariana Bargan
  • Mențiune – lucrarea “Badea Cârțan”, Diaconescu Marco Mihai, 9 ani, Clasa a IV-a, Școala Românească de Muzică și Arte ” Maria Tănase „din Atena, Grecia, profesor îndrumător Mariana Bargan
  1. Avram Iancu – figură emblematică a Revoluției de la 1848
  • Premiul I – lucrarea “Avram Iancu”, Luca Darius Ianis, 12 ani, clasa a V-a, Școala Gimnazială Padeș, Gorj, profesor îndrumător Schintee Anca Ramona
  • Premiul II – lucrarea “Avram Iancu”, Ionescu Denisa Alexandra, 12 ani, clasa a V-a, Școala Gimnazială Padeș, Gorj, profesor îndrumător Schintee Anca Ramona
  • Premiul III – lucrarea “Avram Iancu”, Todoran Ștefania, 14 ani, clasa a VII-a Scoala Montessori Brasov, profesor îndrumător Estera Osorhan
  • Premiul III – lucrarea “Avram Iancu”, Raisa Maria Moise, 13 ani, clasa a VI-a Scoala Montessori Brasov, profesor îndrumător Estera Osorhan
  • Mențiune – lucrarea “Avram Iancu”, Mihnea Andrei Văduva, 13 ani, clasa a VI-a Școala Montessori Brasov, profesor îndrumător Estera Osorhan
  1. Elisabeta Rizea – eroină a rezistenței anticomuniste
  • Premiul I – lucrarea “Un destin cât o istorie”, Dumitrașcu Alexandra Maria, 15 ani, clasa a IX-a, Liceul Teoretic „Ion Heliade Rădulescu” din Târgoviște, profesor îndrumător Cârnaru Alina Maria
  • Premiul II – lucrarea “Rezist rezist rezist rezist rezist … şi biletele prin care comunica cu rezistența”, Andreea Teodora Barbu, 13 ani, clasa a VI-a Liceul de Arte Plastice „Nicolae Tonitza” din București, profesor îndrumător Ionuț Barbu
  1. Cella Serghi – scriitoare
  • Premiul I – Lucrarea „Cele dintâi nedumeriri” Rotaru Ioana, 15 ani, clasa a IX-a, Colegiul Național Mircea Cel Bătrân Constanța, profesor îndrumător Maria Seceleanu
  • Premiul II – Iris Alexandra Alexie, 12 ani, clasa a V-a, Școala Montessori Brașov, profesor îndrumător Estera Osorhan
  • Premiul III – Lucrarea „Cella Serghi”, 13 ani, Toader Miruna, clasa a VI-a, Școala George Enescu, Navodari, județul Constanța, profesor îndrumător Maria Seceleanu Gâgă
  • Mențiune – Lucrarea „Cella Serghi”, Casian Stefan Coroiu, 12 ani, clasa a V-a, Școala Montessori Brașov, profesor îndrumător Estera Osorhan
  1. Paul Constantinescu – compozitor
  • Premiul I – Lucrarea „Paul Constantinescu” Albert Septimiu Stanciu, 12 ani, clasa a V-a, Școala Montessori Brașov, profesor îndrumător Estera Osorhan
  1. Nicolae Tonitza – pictor
  • Premiul I – Lucrarea Suflet de copil”, Dumitrașcu Alexandra Maria, 15 ani, clasa a IX-a, Liceul Teoretic „Ion Heliade Rădulescu” din Târgoviște, profesor îndrumător Cârnaru Alina Maria
  • Premiul II – Lucrarea Nicolae Tonitza “ Fetița cu batic înflorat”, Nistor Diana, 17 ani, clasa a XI-a, Colegiul Tehnic “ Ioan C. Ștefănescu “ Iași, profesor îndrumător Spiridon Laura
  1. Mircea Eliade – scriitor
  • Premiul I – Lucrarea ÎN OCHI-MI VEZI… CE INIMA CERE / ” O LACRIMĂ PE OBRAZUL TIMPULUI”Bucur Medeea Maria, 16 ani, clasa a X-a, Liceul Teoretic „Ion Heliade Rădulescu” din Târgoviște, profesor îndrumător Cârnaru Alina Maria
  • Premiul II – Lucrarea “Mircea Eliade”, Badiu Alexandra, clasa a IX-a, Colegiul Tehnic “ Ioan C. Ștefănescu “ Iași, profesor îndrumător Spiridon Laura
  1. Nichita Stănescu – poet
  • Premiul I – Lucrarea “Nichita StănescuEnache Amalia Maria, 17 ani, clasa a XI-a, Liceul de Arte Plastice „Nicolae Tonitza” din București, profesor îndrumător Carmen Paraschivescu
  • Premiul II – Lucrarea “Nichita StănescuNeaga Denis, 18 ani, clasa a X-a, 18 ani, Colegiul Tehnic “ Ioan C. Ștefănescu “ Iași, profesor îndrumător Luca Adriana Rodica
  • Premiul III – Lucrarea “Nichita StănescuCiuștea Denisa, clasa a X-a, 16 ani, Colegiul Tehnic “ Ioan C. Ștefănescu “ Iași, profesor îndrumător Luca Adriana Rodica
  1. Maria Rosetti – prima femeie gazetar din România
  • Premiul I – Lucrarea “Romania pașoptistă prin ochii Mariei RosettiIțcuș Irena – Maria, 18 ani, clasa a XII-a, Colegiul de Artă „Carmen Sylva” din Ploiești, profesor îndrumător Marin Liliana
  • Premiul II – lucrarea “România RevoluționarăBloj Daria Cătălina, 18 ani, clasa a XI-a, Liceul Teoretic „Ion Heliade Rădulescu” din Târgoviște, profesor îndrumător Cârnaru Alina Maria
  • Premiul III – Lucrarea “Maria Rosetti”, Ciobotea Geamanu Matilda Daniela, 17 ani, clasa a XI-a, Liceul Tehnologic „Henri Coanda” Targu-Jiu, profesor îndrumător Bujor Maria-Mihaela