Rezultate concurs Rădăcini și Aripi – Secțiunea scriere creativă în limba română

  1. Regina Elisabeta a României – prima regină a României, cunoscută sub pseudonimul literar Carmen Sylva
  • Premiul I – lucrarea “Regina Elisabeta a României – o prințesă germană care a schimbat România”, Antonia Dache, 11 ani, Clasa a V-a, Dagmargskolen Danemarca, profesor îndrumător Sorina Dache
  1. Badea Cârțan – țăran roman militant pentru reîntregirea neamului
  • Premiul I – lucrarea “Badea Cârțan – dacul care a coborât de pe Columnă”, Dinu Patricia Maria, 10 ani, Clasa a IV-a, Colegiul de Artă „Carmen Sylva” din Ploiești, județul Prahova, profesor îndrumător Văleanu Maria Magdalena
  1. Avram Iancu – figură emblematică a Revoluției de la 1848
  • Premiul I – lucrarea “Avram Iancu- O Emblemă a istoriei României”, Oprea Matteo Ioan, 12 ani, clasa a V-a, Școala Gimnazială „Vasile Cîrlova” din Târgoviște județul Dâmbovița, profesor îndrumător Vlăsceanu Nicoleta Alina
  • Premiul II – lucrarea “Marșul lui Iancu”, Huiu David Andrei Ionuț, 12 ani, clasa a V-a, Școala Gimnazială „Vasile Cîrlova” din Târgoviște județul Dâmbovița, profesor îndrumător Vlăsceanu Nicoleta Alina
  • Premiul II – lucrarea “Cum e să îl ai pe Avram Iancu ca frate?”, Chris Buisson, 12 ani, clasa a VI-a, Școala Montessori Brașov, profesor îndrumător Simona Ioniță
  • Premiul III – lucrarea “Avram Iancu, figură emblematică a revoluției de la 1848”, Manea Bogdan, 12 ani, clasa a V-a, Colegiul Tehnic ,,Alexandru Roman” Aleșd, județul Bihor, profesor îndrumător Cadleț Ana Mihaela
  • Premiul III – lucrarea “O zi din viața lui Avram Iancu”, Sasha Kelmer, 11 ani, clasa a V-a, Școala Montessori Brașov, profesor îndrumător Simona Ioniță
  • Mențiune – lucrarea “Avram Iancu”, Ioja Rareș Matei, 14 ani, clasa a VII-a, Școala Gimnazială „Vasile Cîrlova” din Târgoviște județul Dâmbovița, profesor îndrumător Vlăsceanu Nicoleta Alina
  1. Elisabeta Rizea – eroină a rezistenței anticomuniste
  • Premiul I – lucrarea “Ce înseamnă să fii erou”, Zoe Marie Felder, 12 ani, clasa a VII-a, Școala Montessori Brașov, profesor îndrumător Simona Ioniță
  • Premiul II – lucrarea “Elisabeta Rizea”, Niculăescu Emilia Maria, 11 ani, clasa a V-a Școala Gimnazială „Vasile Cîrlova” din Târgoviște județul Dâmbovița, profesor îndrumător Vlăsceanu Nicoleta Alina
  • Premiul III – lucrarea “Un jurnal fictiv al Elisabetei Rizea”, Gheorghe Daria Petra, 14 ani, clasa a VIII-a Școala Gimnazială „Vasile Cîrlova” din Târgoviște județul Dâmbovița, profesor îndrumător Vlăsceanu Nicoleta Alina
  1. Cella Serghi – scriitoare
  • Premiul I – Lucrarea „Cella”, Malița Sara, 12 ani, clasa a V-a, Colegiul Tehnic ,,Alexandru Roman”, Aleșd, județul Bihor, profesor îndrumător Cadleț Ana Mihaela
  • Premiul II – Lucrarea Cella Serghi- personalitate complexă a literaturii române”, Șuică Darius Ștefan, 12 ani, clasa a V-a, Școala Gimnazială „Vasile Cîrlova” din Târgoviște județul Dâmbovița, profesor îndrumător Vlăsceanu Nicoleta Alina
  • Premiul III – Lucrarea „ Cella Serghi – scriitoare”, Sima Florescu Maria, 11 ani, clasa a V-a, Școala Gimnazială „Vasile Cîrlova” din Târgoviște județul Dâmbovița, profesor îndrumător Vlăsceanu Nicoleta Alina
  1. Paul Constantinescu – compozitor
  • Premiul I – Lucrarea Despre Paul Constantinescu și Ploieștii – microbiografie neromanțată” Ițcuș Sabina Gabriela, 13 ani, clasa a VIII-a, Colegiul de Artă „Carmen Sylva” din Ploiești, județul Prahova, profesor îndrumător Ștefan Ramona
  • Premiul II – Lucrarea „Întâlnirea de vis” Vengherschi Antonia Adelina, 12 ani, clasa a V-a, Școala Gimnazială „Vasile Cîrlova” din Târgoviște județul Dâmbovița, profesor îndrumător Vlăsceanu Nicoleta Alina
  1. Nicolae Tonitza – pictor
  • Premiul I – Lucrarea Dialog cu Nicolae Tonitza”, Pință Luiza, 17 ani, clasa a X-a, Liceul Teoretic „Ion Heliade Rădulescu” din Târgoviște, profesor îndrumător Dolomeț Liliana Elena
  • Premiul II – Lucrarea Nicolae Tonitza”, Bădescu Alexandra, 18 ani, clasa a XI-a, Liceul Tehnologic Henri Coandă Târgu Jiu, profesor îndrumător Bujor Maria Mihaela
  • Premiul III – Lucrarea „ Nicolae Tonitza – pictorul copiilor”, Moise Alexandra Ioana, 15 ani, clasa a IX-a, Colegiul Economic “Virgil Madgearu”, Municipiul Ploiești, județul Prahova, profesor îndrumător Lascu Anca Veronica
  • Mențiune – Lucrarea „ Pictorul de suflete”, Cioroiu Estera, 18 ani, clasa a XI-a, Liceul Teoretic „Ion Heliade Rădulescu” din Târgoviște, județul Dâmbovița, profesor îndrumător Dolomeț Liliana Elena
  1. Mircea Eliade – scriitor
  • Premiul I – Lucrarea Mircea Eliade”, Ciobanu Alexandra Elena, 17 ani, clasa a XI-a, Liceul Teoretic „Ion Heliade Rădulescu” din Târgoviște județul Dâmbovița, profesor îndrumător Dolomeț Liliana Elena
  • Premiul II – Lucrarea Călătorie în India”, State Iulia Theodora, 17 ani, clasa a XI-a, Liceul Teoretic „Ion Heliade Rădulescu” din Târgoviște județul Dâmbovița, profesor îndrumător Dolomeț Liliana Elena
  • Premiul III – Lucrarea „ Mircea Eliade – o spiritualitate remarcabilă”, Ștefan Alexia-Maria, 15 ani, clasa a IX-a, Colegiul Economic “Virgil Madgearu”, Municipiul Ploiești, județul Prahova, profesor îndrumător Lascu Anca Veronica
  • Mențiune – Lucrarea „ O altă perspectivă – Mircea Eliade”, Eftimie Andreea Lorena, 18 ani, clasa a XI-a, Liceul Teoretic „Ion Heliade Rădulescu” din Târgoviște județul Dâmbovița, profesor îndrumător Gheorghe Mihaela Evelina
  1. Nichita Stănescu – poet
  • Premiul I – Lucrarea „ Nichita Stănescu”, Petcu Alexandru Gabriel, 17 ani, clasa a XI-a, Liceul Teoretic „Ion Heliade Rădulescu” din Târgoviște județul Dâmbovița, profesor îndrumător Dolomeț Liliana Elena
  • Premiul II – Lucrarea „ Sculptorul de Cuvinte”, Cirstea Roxana, 17 ani, clasa a X-a, Liceul Teoretic „Ion Heliade Rădulescu” din Târgoviște județul Dâmbovița, profesor îndrumător Dolomeț Liliana Elena
  • Premiul III – Lucrarea „ Nichita Stănescu”, Ionescu Elena Victoria, 17 ani, clasa a X-a, Liceul Teoretic „Ion Heliade Rădulescu” din Târgoviște județul Dâmbovița, profesor îndrumător Dolomeț Liliana Elena
  • Mențiune – Lucrarea „ Metafore pe hârtie”, David Mihai Adelin, 16 ani, clasa a X-a, Liceul Teoretic „Ion Heliade Rădulescu” din Târgoviște județul Dâmbovița, profesor îndrumător Cârnaru Alina Maria
  1. Maria Rosetti – prima femeie gazetar din România
  • Premiul I – Lucrarea “Maria Rosetti – o confesiuneIțcuș Irena – Maria, 18 ani, clasa a XII-a, Colegiul de Artă „Carmen Sylva” din Ploiești, profesor îndrumător Ștefan Ramona
  • Premiul II – lucrarea “România Revoluționară”, Bloj Daria Cătălina, 18 ani, clasa a XI-a, Liceul Teoretic „Ion Heliade Rădulescu” din Târgoviște, profesor îndrumător Dolomeț Cosmin